Archbishop Samuel Aquila

Archbishop of Denver

The Most Reverend Samuel J. Aquila was born on September 24, 1950, in Burbank, Calif.

He was ordained to the priesthood in Denver on June 5, 1976, and served the Denver archdiocese for 25 years before being appointed Coadjutor Bishop of Fargo, N.D. on June 12, 2001. On March 18, 2002, he became Bishop of Fargo upon the retirement of Bishop James Sullivan.

He was named the Archbishop of Denver on May 29, 2012 by Pope Benedict XVI and was installed on July 18, 2012.

For his episcopal motto Archbishop Aquila has chosen, "Do whatever he tells you (Jn. 2:5)." His ministry as shepherd of the people of northern Colorado is dedicated to helping every person experience the love of the Father, Son and Holy Spirit and be moved by that encounter to a lasting commitment to share the Gospel with enthusiasm, creativity and joy.

He currently serves on the boards of Catholic University of America, The Augustine Institute, and the Sanctuary of Culture Foundation. He is also a member of the Institute for Priestly Formation's Mission Advisory Council, the Governing Committee of the International Catholic Migration Commission, and the U.S. Conference of Catholic Bishops' Clergy, Consecrated Life and Vocations Committee.